WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA POWIATU BARTOSZYCKIEGO

Inwestycje Lidzbarka Warmińskiego

LIDZBARK WARMIŃSKI
Lidzbark Warmiński przez ostatnie 10 lat zainwestował około 300 mln złotych.

Spójna strategia, sprawne zarządzanie oraz określone kierunki rozwoju sprawiły, że Lidzbark Warmiński nie jest tym samym miejscem, którym był 10 lat temu. Władze miasta stopniowo inwestowały w wiele obszarów życia, w tym w infrastrukturę drogową, sport, rekreację, turystykę oraz w uzdrowisko. „Przede wszystkim, te inwestycje, które zostały zrealizowane pochłonęły około 300 mln złotych. Większość z tych inwestycji, które zrealizowaliśmy, myślę że z 90%, to są z funduszy zewnętrznych plus wkłady własne” – podkreśla burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Jacek Wiśniowski.

DROGI

Drogi to źródło rozwoju każdego regionu. Przez ostatnie 10 lat samorząd Lidzbarka Warmińskiego wydał na nie ponad 62,5 mln złotych, znacząco poprawiając komfort życia mieszkańców i atrakcyjność miasta. Na szczególną uwagę zasługują między innymi ulice Dąbrowskiego i Konarskiego. Wybudowano również nowe dojazdy do posesji, a także nowe parkingi, jak np. ten przy ulicy Kromera. Warto wspomnieć, że prace drogowe nie tylko dotyczą nowej nawierzchni czy chodników, ale wiążą się z szeregiem prac podziemnych. Na same inwestycje wodno-kanalizacyjne wydano niemal 34 mln złotych.

SPORT I REKREACJA

Jedną z najważniejszych inwestycji w Lidzbarku Warmińskim był Bulwar nad Łyną, w którym znajdują się liczne ścieżki spacerowo-rowerowe, piękne tereny rekreacyjne, plac zabaw oraz ścieżka GreenVelo. W parku powstał też „Mały Amfiteatr”, który w sezonie jest kulturalnym sercem miasta.

Kolejną ważną inwestycją jest rewitalizacja Suchej Fosy, a istniejący tam obecnie park jest dzisiaj dumą miasta. Dzięki tej niemal 2-milionowej inwestycji w mieście powstały nowe ławki, fontanny, nowy system oświetlenia i monitoringu. Wzmocniono także skarpy ziemne, zmodernizowano stare balustrady i ściany widokowe.

Inwestycją, na którą czekali niemal wszyscy młodsi mieszkańcy Lidzbarka Warmińskiego, jest boisko przy ulicy Orneckiej. Inwestycja kosztowała 766 tysięcy złotych, a sam obiekt umożliwia uprawianie wielu dyscyplin. Boisko posiada bieżnię lekkoatletyczną, boiska do koszykówki, siatkówki plażowej, piłki nożnej i tenisa ziemnego.

Na wszystkie inwestycje w infrastrukturę przestrzeni publicznej w postaci parków, placów zabaw oraz obiektów sportowo-rekreacyjnych miasto wydało ponad 36 mln złotych.

INWESTYCJE DLA MIESZKAŃCÓW

Drogi i tereny rekreacyjne to ważne elementy rozwoju, jednak kultura także jest niezwykle ważna. Dzięki środkom unijnym, za niemal 4 mln złotych nadano nowe życie staremu dworcowi kolejowemu. W budynku znajdują się sale prób lokalnych zespołów muzycznych i tanecznych, a także poczekalnia, gdzie znajdziemy archiwalia i eksponaty podarowane przez mieszkańców i pasjonatów historii Lidzbarka Warmińskiego.

Niezwykle istotną kwestią jest edukacja i bezpieczeństwo najmłodszych mieszkańców Lidzbarka Warmińskiego. Z tego względu w Przedszkolu nr 6 dokonano innowacyjnej wymiany wykładziny systemem Janser-Atramex. Inwestycja zapewniła długą żywotność podłogi, niższe koszty utrzymania oraz co ważniejsze – jest o wiele bardziej ekologiczna.

Na terenie gminy miejskiej przeprowadzono wiele termomodernizacji, które kosztowały ponad 16,6 mln złotych. Ważnymi inwestycjami były również nowe obiekty mieszkalne, a także strefa przemysłowa, która zapewni Lidzbarkowi Warmińskiemu stały dochód i rozwój. „Kierunek rozwoju, czyli zdrowe życie, myślę, że będzie przyszłością też rozwoju gospodarczego nie tylko naszego miasta Lidzbark Warmiński, ale też i regionu. Mamy bardzo czysty region, bardzo dobry do tego, żeby właśnie tego typu inwestycje realizować. Mamy zrealizowane drogi, więc to też mnie bardzo cieszy” – podkreśla burmistrz Jacek Wiśniowski.

ZDROWIE I EKOLOGIA

Lidzbark Warmiński dzięki odpowiednim decyzjom już niedługo stanie się pełnoprawnym uzdrowiskiem. Droga do tego statusu nie była prosta, ponieważ łącznie na wszystkie tereny uzdrowiskowe wydano ponad 40 mln złotych. Inwestycją, która zapoczątkowała tę ścieżkę rozwoju Lidzbarka Warmińskiego, są długie na 100 metrów i wysokie na 8 metrów tężnie solankowe o kształcie ślimaka. Inwestycja jest warta 17 mln złotych i już niedługo obok niej powstanie budynek zakładu przyrodoleczniczego, który pozwoli nadać Lidzbarkowi Warmińskiemu status uzdrowiska. W kolejnym etapie realizacji uzdrowiska w 2023 roku otwarto Pawilon Zdrowia oraz uzbrojono uzdrowiskowe tereny inwestycyjne. Ta inwestycja pochłonęła ponad 17 mln zł a dzięki niej już teraz mieszkańcy Lidzbarka Warmińskiego mogą korzystać z uroków groty solnej oraz z bezpłatnych badań wad postawy.

Władze miasta zainwestowały również w ekologiczne rozwiązania transportowe oraz energetyczne. Dzięki porozumieniu z firmą Veolia Północ na terenie miasta powstała Ciepłownia Przyszłości. Jej funkcjonowanie pozwoliło pozyskiwać prąd z odnawialnych źródeł energii. Pojawiły się również zielone autobusy – dzięki tej inwestycji, Lidzbark Warmiński stał się pierwszym miastem w Polsce, który posiada w pełni ekologiczną komunikację miejską.

Warto również wspomnieć o modernizacji Stacji Uzdatniania Wody „Północ”, która zaopatruje mieszkańców w wodę najlepszej jakości.

Lidzbark Warmiński to nie tylko inwestycje w infrastrukturę, ale przede wszystkim w rozwój mieszkańców. Na samą aktywizację społeczną wydano ponad 12,3 mln złotych. Warto również wspomnieć o niezwykle sprawnym pozyskiwaniu środków zewnętrznych, ponieważ z 300 mln złotych wydanych na inwestycje, z zewnętrznych źródeł pozyskano nawet do 200 mln złotych. Ważną rolę odegrała tu również przynależność od Międzynarodowej Sieci Miast Cittaslow. Dzięki tym wszystkim działaniom Lidzbark Warmiński jest miejscem, w którym po prostu chce się żyć.