WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA POWIATU BARTOSZYCKIEGO

Dieta suplementowana prebiotykiem w leczeniu łuszczycy

IRZiBŻ PAN
Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie wraz z partnerami sprawdzają, jak suplementacja diety prebiotykiem pochodzącym z korzenia cykorii, wpływa na poprawę zdrowia pacjentów z łuszczycą.

Mikrobiota jelitowa odgrywa kluczową rolę w kontekście ludzkiego zdrowia. Zaburzenie równowagi jej struktury i prawidłowego funkcjonowania wiąże się z pojawieniem się problemów zdrowotnych. Aby przywrócić równowagę mikrobioty, pomocne są prebiotyki i probiotyki.

Dzięki współpracy Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie, Kliniki Dermatologii, Chorób Przenoszonych Drogą Płciową i Immunologii, Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, oraz Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, naukowcy sprawdzą, jak suplementacja prebiotykiem pochodzącym z cykorii wpływa na poprawę zdrowia pacjentów z łuszczycą. „W tym projekcie głównym celem jest złagodzenie dysbiozy jelitowej, bo u pacjentów z łuszczycą, chorobą, która stanowi jakby clue programu, czyli nasze główne zainteresowanie, obserwowane jest zaburzenie równowagi. Czyli przewagę niekorzystnej mikrobioty, która może być wiązana z rozwojem stanu zapalnego, a zaburzenie ilości bakterii symbiotycznych, korzystnych dla nas” – wyjaśnia dr hab. inż. Urszula Krupa-Kozak, prof. IRZiBŻ PAN w Olsztynie. „Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na znaczenie wsparcia żywieniowego w trakcie leczenia łuszczycy. Na to, jakie rzeczywiście zachowania żywieniowe mają pacjenci i w związku z tym jak można by było to zmodyfikować” – dodaje prof. SGGW dr hab. Ewa Lange, kierownik Katedry Dietetyki Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW. Naukowcy wzięli pod lupę prebiotyk pochodzący z cykorii: β-fruktany typu inuliny, który naturalnie występuje również m.in. w cebuli, czosnku, bananach czy szparagach. Głównym celem badań jest ustalenie, czy odpowiednia suplementacja diety tym prebiotykiem przyniesie wymierne korzyści zdrowotne pacjentom z łuszczycą.

Projekt zakłada przebadanie 70 pacjentów z łagodną postacią łuszczycą w wieku od 18. do 65. roku życia. Pacjenci chcący wziąć udział w badaniach proszeni są o zgłoszenie się do Kliniki Dermatologii Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie. Rekrutacja pacjentów przewidziana jest do maja 2024 roku. „Dla pacjentów oznacza to nowe możliwości tak naprawdę, bo pacjenci, którzy mają postać łagodną łuszczycy, a takich mamy najwięcej, leczonych miejscowo, możemy rekrutować do tego badania i poszukiwać nowych metod. Jedną z takich metod i wiele prac też naukowych mówi o mikrobiocie i wpływu tej mikrobioty jelitowej na zmiany łuszczycowe. I my to badamy” – mówi Maja Kleniewska, lekarz rezydent w Klinice Dermatologii Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie.

Zaburzenie równowagi mikrobioty jelitowej może skutkować zwiększeniem przepuszczalności bariery jelitowej i w konsekwencji być przyczyną rozwoju stanu zapalnego. Jedną z chorób o podłożu immunologicznym jest właśnie łuszczyca, która występuje u około 2-3% światowej populacji. Objawia się łuszczeniem, świądem i zaczerwienieniem skóry. Nowa metoda wsparcia terapii pacjentów zaproponowana przez interdyscyplinarny zespół badawczy  pod przewodnictwem Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN zakłada przeprowadzenie 8-tygodniowej interwencji żywieniowej z zastosowaniem prebiotyku i sprawdzenie wpływu suplementacji na objawy łuszczycowe.

Badania prowadzone są w ramach projektu zatytułowanego „Wpływ modulacji mikrobioty jelitowej indukowanej β-fruktanami typu inuliny cykorii na parametry metaboliczne i biomarkery osi jelitowo-skórnej w przewlekłym stanie zapalnym skóry”, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Kwota dofinansowania wyniosła ponad 2 mln zł, a sam projekt ma się zakończyć w 2027 roku.