WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA POWIATU BARTOSZYCKIEGO

Kształcenie medyczne UWM

UNIWERSYTET WARMIŃSKO-MAZURSKI
Pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne, a może kierunek lekarski? Bogata oferta kształcenia medycznego na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim cieszy się nieustającym zainteresowaniem przyszłych studentów.

Kształcenie medyczne na UWM trwa od 10 lat. W tym czasie zyskało dobrą opinię, co potwierdzają między innymi akredytacje Światowej Organizacji Zdrowia, USA, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Tajlandii, oraz Indii. To otwiera przed absolwentami kortowskiej medycyny możliwość pracy na całym świecie.

„Wymyślił to pan rektor Górecki, żeby kształcić lekarzy, było to w 2007 roku, bardzo naciskał mnie, pracującego wtedy w Warszawie, żebym zgodził się to poprowadzić, a muszę powiedzieć, że jak kielich goryczy odsuwałem od siebie i namawiałem, że może ratownictwo medyczne prościej poprowadzić i pielęgniarstwo, ale lekarski to jest wielkie wyzwanie i nikt tego nie robił od dziesięcioleci” - wspomina prof. dr hab. n. med. Wojciech Maksymowicz, prorektor UWM ds. Collegium Medicum i pierwszy dziekan wydziału lekarskiego.  „O utworzeniu medycyny w Olsztynie myślałem już od 2000 roku i wielokrotnie o tym wypowiadałem się publicznie. Było bardzo ważne spotkanie między innymi z ministrem zdrowia Zbigniewem Religą i wiceministrem Stefanem Jurgą, gdzie zaproponowałem im, by nie tylko otworzyć pielęgniarstwo i ratownictwo medyczne, ale przede wszystkim kierunek lekarski. Jeśli to mamy czynić, to skaczmy do głębokiej wody. Pan minister Religa powiedział mi „wspaniała inicjatywa, panie senatorze, musimy to dobrze wykonać!”” - mówi rektor UWM prof. Ryszard Górecki.

Wielkie wyzwanie Uniwersytet zrealizował z sukcesem. Co istotne – uczelnia bardzo mocno stawia na zajęcia praktyczne. „Zajęcia praktyczne są teraz bardzo ciekawe, bo studenci niekoniecznie muszą uczyć się podstaw, np. badań klinicznych czy wykonywania prostych zabiegów na pacjentach czy na sobie, ale mogą też to szkolić na tzw. manekinach, czy modelach w Centrum Symulacji. Częściowo takie pierwsze zabiegi, intubacja, reanimacja, rozpoznanie zawału to jest taki trening na manekinach” - wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Andrzej Rynkiewicz, dziekan Wydziału Lekarskiego.

Studenci kierunków związanych z medycyną do swojej dyspozycji oprócz sal wykładowych mają szpital uniwersytecki, centrum medycyny eksperymentalnej, centrum symulacji medycznej oraz klinikę „Budzik dla dorosłych”, gdzie ćwiczą praktyczną stronę swojego przyszłego zawodu.

Na kształcenie medyczne Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego składają się takie kierunki, jak: lekarski, pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne, dietetyka i położnictwo. Absolwenci kortowskiej medycyny należą do najlepiej przygotowanych do pracy lekarskiej. Na Lekarskim Egzaminie Końcowym zajmują zawsze miejsce w pierwszej trójce.