Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA POWIATU BARTOSZYCKIEGO

Patenty UWM

UNIWERSYTET WARMIŃSKO-MAZURSKI
Sortownik do oceny jakości i sortowania ziaren jęczmienia to przykład urządzenia, które zostało opracowane i zbudowane w Kortowie, na Wydziale Nauk Technicznych UWM. Podobnie jak inne patenty powstałe na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim wzbogaca on świat technologii i nauki.

Powstają na niemal wszystkich wydziałach. Są tworzone przy współpracy pracowników naukowych i studentów i wielokrotnie nagradzane w Polsce i za granicą. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski przoduje wśród polskich uniwersytetów w liczbie zdobytych patentów. „Ilość patentów, która powstaje czy jest zgłaszana w wyniku prac twórczych naszych pracowników, wynika ze specyfiki strukturalnej naszego Uniwersytetu, ponieważ my mamy bardzo dużo wydziałów eksperymentalnych, w związku z tym są możliwości aplikacyjne prowadzonych badań” - mówi prof. Jerzy Jaroszewski, prorektor ds. nauki UWM.

Jednym z bardziej znanych patentów jest sortownik do oceny jakości i sortowania ziaren jęczmienia, który jest nieodłączną częścią produkcji słodu. Powstał w Katedrze Inżynierii Systemów na Wydziale Nauk Technicznych UWM, a jego twórcą jest doktor habilitowany Piotr Zapotoczny. „Ziarno w całej masie dzielone jest na pojedyncze obiekty, czyli ziarniaki, które są fotografowane w układzie 3D i następnie te ziarniaki są klasyfikowane na podstawie algorytmów, które identyfikują zmienne opisujące dany ziarniak i klasyfikowane są na 11 klas jakościowych” - wyjaśnia dr Zapotoczny.

Wśród wydziałów oraz pracowników naukowych Uniwersytetu również można wyróżnić liderów w kategorii zgłoszonych i uznanych patentów. Takim liderem jest bez wątpienia doktor Zenon Syroka z Katedry Elektrotechniki, Energetyki, Elektroniki i Automatyki Wydziału Nauk Technicznych UWM. Na rynku funkcjonuje aż 18 opracowanych przez niego patentów.  „Taki pierwszy, aż 7 lat czekałem na niego, mianowicie bezprzewodowy system diagnostyczny. Dotyczy on diagnostyki urządzeń i maszyn pracujących w niebezpiecznych warunkach oraz będących pod wysokim napięciem. Można te urządzenia diagnozować zdalnie i rezultaty diagnostyki wykorzystać następnie w serwisowaniu, w eksploatacji” - mówi dr Syroka.

Patenty to dla studentów również świetna okazja do zdobywania poprzez ciekawe doświadczenia wiedzy, której często nie znajdą w książkach.

W latach 1999 – 2018 UWM zgłosił do Urzędu Patentowego RP 421 wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych i znaków towarowych.

W tych samych latach Uniwersytet otrzymał 314 patentów na wynalazki, prawa ochronne na wzory użytkowe i znaki towarowe oraz prawa z rejestracji wzorów przemysłowych.