WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA POWIATU BARTOSZYCKIEGO

Bieżące problemy rolnictwa

IZBA ROLNICZA
Przewodniczący Rad Powiatowych i Komisji spotkali się z Zarządem Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, by omówić najważniejsze problemy rolnictwa.

Wojna w Ukrainie dotyka każdego. Poszkodowanym sektorem jest rolnictwo, a wzrost cen bardzo mocno przekłada się na produkcję żywności. Członkowie Zarządu Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, Przewodniczący Rad Powiatowych oraz przedstawiciele instytucji współpracujących spotkali się, aby przedyskutować część bieżących problemów rolnictwa. Jednym z tematów, oprócz sytuacji w Ukrainie, były kwestie klimatyczne, afrykański pomór świń czy susza. Wszystkie te elementy w znaczny sposób utrudniają produkcję rolną.

Jednym z tematów, oprócz sytuacji w Ukrainie, były kwestie klimatyczne, afrykański pomór świń czy susza. Wszystkie te elementy w znaczny sposób utrudniają produkcję rolną. „Produkcja rolna, ta roślinna, jest produkcją typową pod gołym niebem, także cały czas jesteśmy oprócz tych uwarunkowań ekonomicznych, stricte makroekonomicznych, jeszcze warunki klimatyczne” – przypomina Romuald Tański, prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej.

Istotnym tematem zjazdu delegatów w Izbie Rolniczej był również Zielony Ład, który w znaczący sposób zmieni dotychczasową produkcję żywności. Dyskutowano także o podwyżkach cen paliw. Ważną kwestią były kontrowersje związane z dofinansowaniem w wysokości 500 złotych do hektara na nawozy. „Dzisiaj jest dosyć trudny czas związany z tym, co się dzieje za wschodnią granicą, z tym co się dzieje na rynkach rolnych również w Polsce. A szczególnie z cenami naszych środków do produkcji, nawozów, środków ochrony roślin, paliwami i musimy na ten temat rozmawiać” – mówi Jerzy Salitra, członek zarządu Izby. „Wysokie koszty produkcji, drogie paliwo przede wszystkim. Bardzo drogi nawóz, który w tamtym roku kosztował 4 razy mniej niż dzisiaj. Nie pamiętam takiej trudnej sytuacji w rolnictwie” – dodaje Piotr Miecznikowski, również członek zarządu Izby.

Konflikt w Ukrainie ma istotny wpływ na polskie rolnictwo. Podczas spotkania, przedstawiciele Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego omówili różne formy wsparcia rolników. To m.in. obniżenie stawki podatku VAT. „Już 13 stycznia zostały podjęte decyzje dotyczące obniżek stawki podatku VAT na żywność z 5% do 0%. Na paliwa silnikowe z 23 do 8, na nawozy z 8 do 0%” - informuje Janusz Moszczyński, kierownik oddziału rolnictwa i środowiska w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim.

Polskie rolnictwo znalazło się w trudnej sytuacji. A wspieranie rolników jest niezwykle istotne także z punktu widzenia konsumentów kupujących wyprodukowaną w gospodarstwach żywność.